زادگاه ابوبکر صدیق رضی الله عنه و ویژگی های ظاهری ایشان

قسمت: 02

تولد ابوبکر صدیق رضی الله عنه:

علما در این‌که ابوبکر رضی الله عنه پس از عام‌الفیل به دنیا آمده، اختلافی ندارند؛ اما بر سر این‌که تولد ابوبکر رضی الله عنه چند وقت، پس از عام‌الفیل بوده، اختلاف نظر وجود دارد. برخی گفته‌اند: ابوبکر رضی الله عنه ، سه سال پس‌از عام‌الفیل به دنیا آمده و عده‌ای، دو سال ‌‌و نیم پس‌از عام‌الفیل را زمان تولد ابوبکر رضی الله عنه می‌دانند. برخی هم دوسال و چند ماه را بدون تعیین عدد ماه، موقع تولد ابوبکر دانسته‌اند. به هر حال ابوبکر رضی الله عنه در آغوش پدر و مادری که درمیان قومشان دارای حرمت و عزت بودند، به‌خوبی پرورش یافت و همین، باعث شد تا ابوبکر رضی الله عنه نیز درمیان قومش، محترم و سرآمد باشد.

 

شکل ظاهری ابوبکر صدیق رضی الله عنه:

شکل ظاهری ابوبکر رضی الله عنه را چنین بیان کرده‌اند: چهره‌ای سفید و جسمی نحیف و لاغر داشت؛ قیس‌ بن‌ ابی‌حازم می‌گوید: ابوبکر رضی الله عنه، شخصی لاغر اندام و سفید بود که گوشت کمی بر بدن داشت. سیرت‌نگاران، ویژگی‌های ظاهری ابوبکر رضی الله عنه را از زبان راویان، چنین‌گفته‌اند: وی، سفید آمیخته به زردی بود؛ قد ‌و ‌قامتی نیک و لاغر و چهره‌ای استخوانی با گونه‌های پرنشاط داشت؛ شلوارش، به کمر، بند نمی‌شد و پشتش، اندکی خمیده و گونه‌اش، شاداب و کم‌گوشت بود؛ چشمان فرورفته‌ای داشت و بینی‌اش، از وسط، برآمده و دارای سوراخ‌های کوچکی بود؛ ساق‌های باریکی داشت و با وجودی که ران‌هایش،کم‌گوشت بود، اما محکم و چابک به نظر می‌رسید؛ پیشانیش، بلند و کشیده بود و انگشتانش، استخوانی و یکنواخت؛ او، ریشش را با حنا و کتم ، رنگ مى کرد.

 

پدر و مادر ابوبکر صدیق رضی الله عنه:

پدرش، عثمان ‌بن عامر ‌بن عمرو با کنیه‌ی ‌ابوقحافه بود که در فتح مکه، مسلمان شد؛ ابوبکر رضی الله عنه، پدرش را در فتح مکه به نزد پیامبر صلی الله علیه وسلم برد. رسول‌خدا فرمودند: «ای ابوبکر! چرا پیرمرد را نگذاشتی که ما به نزدش برویم؟» ابوبکر رضی الله عنه گفت: «سزاوار بود که او، به حضور شما بیاید.» ابوقحافه رضی الله عنه در آن روز، مسلمان شد و با رسول‌خدا صلی الله علیه وسلم بیعت کرد. روایت شده که رسول‌خدا صلی الله علیه وسلم، مسلمان شدن ابوقحافه رضی الله عنه را به ابوبکر رضی الله عنه تبریک گفتند و به ابوبکر رضی الله عنه دستور دادند: «سفیدى موهایش را تغییر دهید (وخضاب کنید) که سر ابوقحافه، مانند گیاه درمنه سفید شده‌است.» در این فرموده‌ی رسول‌خدا صلی الله علیه وسلم، یک سنت و درس بزرگ درباره‌ی احترام گذاشتن به بزرگسالان، وجود دارد که خود پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم نیز تصریح کرده‌اند که: (لیس منا من لم‌ یوقر کبیرنا و یرحم صغیرنا) یعنی: «کسی که به بزرگان ما احترام نگذارد و به کوچک‌ها مهر و شفقت نورزد، از ما نیست.»
مادر ابوبکر، سلمی دختر صخر بن‌ عمرو‌ بن‌ کعب‌ بن‌ سعد‌ بن‌ تیم باکنیه‌ی ام‌الخیر است که از مسلمانان نخستین، به‌شمار می‌رود و ماجرای مسلمان شدنش در صفحات بعدی خواهد بود.

 

فهرست کتاب