فرزندان ابوبکر صدیق رضی الله عنه

قسمت: 04

فرزندان ابوبکر صدیق رضی الله عنه که سه پسر و سه دختر بودند به شرح زیر هستند:

 

۱ـ عبدالرحمن بن ابی‌بکر

 
عبدالرحمن، بزرگ‌ترین پسر ابوبکر رضی الله عنه می‌باشد که در روز حدیبیه، مسلمان شد و در اسلام، سابقه‌ی نیکی از خود به‌جای گذاشت و با رسول‌ خدا صلی الله علیه وسلم ، همراهی نمود. وی، به دلیری و شجاعت، مشهور بوده و پس از مسلمان شدن، وضعیت خوب و نمونه‌ای در جنگ‌ها از خود نشان داده‌است.

 

۲ـ عبدالله‌ بن‌ ابی‌بکر

 
وی، در جریان هجرت پیامبر صلی الله علیه وسلم و ابوبکر رضی الله عنه، نقش فعالی ایفا نمود. او، روزها درمیان اهل مکه می‌ماند و با شنیدن سخنان اهل مکه و کسب اطلاعات، پنهانی به غار می‌رفت و شنیده‌ها و دیده‌هایش را به پیامبر صلی الله علیه وسلم و پدرش، گزارش‌می‌داد و سپیده‌دم برای کسب خبر و انتقال آن به پیامبر صلی الله علیه وسلم به مکه باز می‌گشت. او، در جنگ طائف ، تیری خورد که جراحتش همواره او را همراهی کرد تا این‌که در مدینه‌‌ی منوره و در زمان خلافت پدرش، بر اثر جراحت همان تیر، شهید شد.
 

۳ ـ محمد بن ابی‌بکر

 
مادرش، اسماء بنت عمیس است؛ محمد، در سال حجه‌الوداع به دنیا آمد و از جوان‌مردان قریش بود؛ در دامان علی‌ بن ابی‌طالب رضی الله عنه زندگی کرد که توسط علی رضی الله عنه به سمت والی مصر گماشته شد و در همان‌جا به قتل رسید.
 

۴ ـ اسماء‌ بنت ابی‌بکر

 
اسماء رضی الله عنها، از عایشه‌ رضی‌الله عنها بزرگ‌تر بود؛ رسول‌خدا صلی الله علیه وسلم،او را ذات‌النطاقین نامیدند. ذات‌النطاقین یعنی: صاحب دو دامن؛ جریانش از این قرار است که اسماء رضی‌الله‌عنها، توشه‌ی سفر پیامبر صلی الله علیه وسلم را در هجرت فراهم کرد و چون چیزی برای بستن توشه‌ی سفر نیافت، دامنش را دو قسمت کرد که از یک بخش‌ آن، به عنوان دامن استفاده‌نمود و با دیگری دهانه‌ی کیسه را بست؛ رسول‌خدا صلی الله علیه وسلم، همان‌جا، او را ذات‌النطاقین نامیدند. اسماء رضی‌الله‌عنها با زبیر ‌بن‌ عوام رضی الله عنه ازدواج کرد و در حالی که عبدالله ‌بن ‌زبیر ‌رضی‌الله‌عنهما را در شکم داشت، به مدینه هجرت نمود و اولین نوزادی که پس از هجرت در مدینه، زاده‌شد، عبدالله پسر زبیر و اسماء بود. اسماء رضی الله عنها، صد سال عمر کرد و دچار حواس‌پرتی و عارضه‌ی فراموشی پیر‌سالی هم نشد. پنجاه وشش حدیث از رسول‌خدا صلی الله علیه وسلم روایت کرده که عبدالله‌ بن عباس رضی‌الله‌عنهما و پسران آن بانوی بزرگوار عبدالله و عروه و هم‌چنین عبدالله‌ بن‌ ابی‌ملیکه و غیره از او روایت نموده‌اند. اسماء رضی‌الله عنها، اهل جود و بخشش بود و در سال ۷۳ هجری در مکه و پس از شهادت پسرش عبدالله بن زبیر رضی الله عنه درگذشت.
 

۵ ـ ام‌المؤمنین عایشه ‌رضی‌الله‌عنها

 
ام‌المؤمنین عایشه‌ رضی‌الله‌عنها که ملقب به صدیقه است، در شش سالگی به نکاح رسول‌خدا صلی الله علیه وسلم درآمد و در نه‌سالگی به خانه‌ی آن حضرت رفت. عروسی‌اش در ماه‌ شوال بود. او، عالم‌ترین و دانا‌ترین زنان بود و پیامبر صلی الله علیه وسلم، کنیه‌ی ام‌عبدالله را بر او نهادند. عایشه رضی‌الله‌عنها، آن‌چنان نیک و شایسته بود که محبت پیامبر صلی الله علیه وسلم با او، نمونه‌ی دوست داشتن همسر نیک و شایسته بود.
شعبی، می‌گوید: هرگاه مسروق، از ام‌المؤمنین، عایشه‌ رضی‌ الله‌ عنها حدیث می‌گفت، چنین کلماتی را بر زبان می‌آورد که: «صدیقه دختر صدیق رضی‌الله‌عنهما، آن‌که در کتاب‌خدا از تهمت و گناه، بری دانسته شد، حبیبه‌ی حبیب‌الله ، مرا این‌چنین حدیث گفته‌است.» از عایشه رضی الله عنها، ۲۲۱۰ حدیث روایت شده که ۱۷۴ حدیث، متفق‌علیه می‌باشد. ۵۴ حدیث او را بخاری رحمه الله، به تنهایی روایت کرده و۶۹ حدیث او را هم، امام مسلم رحمه الله نقل نموده است. حضرت عایشه ‌رضی‌الله‌عنها، شصت و سه سال و چند ماه، زندگی فرمود و درسال ۵۷ هجری بی‌آن که فرزندی داشته باشد، درگذشت
 

۶ـ‌ ام‌کلثوم بنت ابی‌بکر

 
مادر ام‌کلثوم، حبیبه بنت خارجه ‌رضی‌الله‌عنها است. ابوبکر رضی الله عنه به ام‌المؤمنین عایشه‌ رضی‌الله‌عنها در بستر وفاتش درباره‌ی دو برادر و دو خواهر عایشه سفارش کرد و فرمود: «آنها، خواهران و برادران تو هستند.» عایشه‌ رضی‌الله‌ عنها درآن ‌هنگام پرسید: «من، یک خواهر دارم که اسماء است؛ آن یکی، کیست؟» ابوبکر رضی الله عنه فرمود: «همسرم حبیبه دختر خارجه، باردار است و من، احساس می‌کنم که آن‌بچه، دختر خواهد بود.» و همین‌طور هم شد و ام‌کلثوم بعد از وفات ابو بکر رضی الله عنه به دنیا آمد ؛ طلحه‌ بن‌ عبیدالله رضی الله عنه با ام‌کلثوم بنت ابی‌بکر رضی الله عنه ازدواج کرد؛ طلحه شوهر ام‌کلثوم در جریان جنگ جمل شهید شد. عایشه‌ رضی‌ الله‌ عنها، خواهرش را به همراه خود در حالی که عده‌اش را می‌گذراند، برای زیارت خانه‌ی خدا به مکه برد.
آری، این، افراد خانواده‌ی مبارک و پرخیر ابوبکر صدیق رضی الله عنه بودند که خداوند، همه‌ی آنان را به اسلام مشرف فرمود. ابوبکر رضی الله عنه درمیان صحابه به این فضل الهی مختص گردیده که تمام خانواده‌اش مسلمان شوند. علما گفته‌اند: از یاران رسول‌خدا صلی الله علیه وسلم، هیچ خانواده‌ای نیست که چهار نسل آن، اسلام آورده و به شرافت هم‌صحبتی با رسول‌اکرم صلی الله علیه وسلم نایل شده باشند، مگر خانواده‌ی ابوبکر که عبارتند از عبدالله‌ بن زبیر (نوه‌ی ابوبکر)، مادر عبدالله‌ بن‌ زبیر یعنی اسماء بنت ابی‌بکر و خود ابوبکر و پدرش ابوقحافه رضی الله عنهم . این چهار نسل و هم‌چنین محمد بن عبدالرحمن ‌بن ‌ابی‌بکر ‌بن ‌ابی‌قحافه رضی الله عنهم، همگی از یاران و اصحاب رسول‌خدا صلی الله علیه وسلم هستند.
درمیان صحابه، کسی جز ابوبکر نیست که پدر و مادر و تمام فرزندانش، مسلمان شده و دوران رسول‌خدا صلی الله علیه وسلم را دریافته باشند. محمد‌ بن‌ عبدالرحمن، نوه‌ی ابوبکر، دوره‌ی رسول‌خدا صلی الله علیه وسلم را به خود دیده و ابوبکر رضی الله عنه تنها کسی است که تمام نسلش، هم از طرف زنان و هم از جانب مرد‌ها، به پیامبر صلی الله علیه وسلم، ایمان آوردند و به افتخار هم‌صحبتی آن حضرت صلی الله علیه وسلم نایل شدند. بله، این، خانه‌ی صدیق است که تمام خانواده‌اش، ایمان آورده و هیچ منافقی، درمیان آن‌ها نبوده است؛ این، افتخاری است که از میان صحابه، فقط نصیب ابوبکر رضی الله عنه گردید.
در آن زمان، همواره بر سر زبان‌ها بود که: ایمان، خانه‌هایی دارد و نفاق نیز خانه‌هایی؛ خانه‌‌ی ابوبکر از مهاجران، یکی از خانه‌های ایمان است؛ همان‌گونه که خانه‌های بنی‌نجار از انصار، جزو خانه‌های ایمان می‌باشد.

فهرست کتاب