ابتکار نوشتار برجسته برای نابینایان توسط زین الدین آمدی

زین الدین آمدی مهندس و لغوی و فقیه حنبلی (متوفای سال ۷۱۲ هجری) نخستین کسی است که حروف برجسته‌ی مخصوص نابینایان را ابداع نمود. زین الدین امدی به آمد منسوب است، هر چند خود در بغداد زندگی می‌کرد. آمد یا دیاربکر از سرزمین‌های شمالی شام است که امروزه در ترکیه واقع است.

 

آمدی در کودکی نابینا شد و با این حال نزد شیوخ بغداد فقه و لغت آموخت و همچنین با «علم الحیل» (علم مکانیک) آشنا شد. او که از علمای بزرگ مذهب حنبلی است علاوه بر عربی زبان‌های فارسی و رومی و ترکی و مغولی را نیز به خوبی می‌دانست.

 

از آنجایی که امدی کتابفروش بود برای آنکه در قیمت کتاب‌ها اشتباه نکند حروفی را به صورت برجسته بر اساس حساب ابجدی بر روی کتاب‌ها می‌چسباند. وی روش خود را در کتابش «نَکْت الهِمْیان فی نُکَت العمیان» توضیح داده است.

 

از آمدی تالیفات بسیاری در لغت و فقه و دیگر علوم به جای مانده است. او از علما و اساتید مدرسه‌ی مشهور المستنصریه بغداد بود.

 

آمدی

 

منابع: الموسوعه العربیه ـ سایت زمان الوصل ـ ویکی‌پدیا عربی و انگلیسی.

 

برگرفته از: برگهایی از تاریخ

۱۳۹۵/۱۱/۱۱
تعداد بازدید: 232
لینک کوتاه: https://sawaeq.ir/?p=639

دیدگاه های شماارسال دیدگاه

نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
نظرات حاوی کلمات مستجهن و الفاظ رکیک و لعن و ناسزا هرگز تایید نخواهند شد.
نظرات شما نشان دهنده شخصیت شماست.
با عرض پوزش، لطفا از درج ایمیل های نامعتبر و جعلی خودداری نمایید. این دسته از دیدگاه ها به هیچ وجه تایید نخواهند شد.

مطالب مرتبط جهت مرور

هرمنوتیک قرآن و عقل جدید بررسی جهاد و آیه سیف در گفتگو با دکتر یوسف قرضاوی گذری بر زندگی سیدنا علی رضی الله عنه جایگاه مراسم ولادت و عزاداری در فرهنگ اهل سنت شکیب ارسلان کیست؟ امام نووی و کتاب ریاض الصالحین جایگاه و دستاوردهای عقل در قرآن همسر دعوتگر از تبار صبوران و شکوران مخالفت با ابوالاعلی مودودی؛ دلایل و عوامل چرا از صهیونیسم متنفرم؟ | پایگاه اطلاع رسانی اصلاح آزادی از اسارت گذشته | پایگاه اطلاع رسانی اصلاح آیا الله متعال عبادت ظالمان را می‌‌پذیرد؟! نگاهی به خطرات فضای مجازی برای جوانان و نوجوانان! کرامت و شرافت زن از منظر اسلام- عبدالرحمان سبحانی درس ها و پیام های مشارکت پیامبر در پیمان«حلف الفضول»رسولی کیا کلام الهی و صدای بشری چرا در دوره عادت ماهیانه زنان نباید نماز بخوانند؟ فایق رسولی سالاره عذاب قبر – ٰحامد مشکات آیا جنّ توانایی وارد شدن به بدن انسان را دارد؟ (۳-۳)- عبدالرجمان جعفری