بیوگرافی و زندگینامه فرهاد اکبر

فرهاد اکبر (به انگلیسی: Farhad Akbar) (زاده ۱۳۶۵/۰۶/۰۵ برابر با ۲۷. آگوست .۱۹۸۶ در شهر هرات افغانستان) تهیه‌کننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، خواننده و کارگردان ساکن در ایران است که در ترانه‌هایش به مضامین اسلامی می‌پردازد.[۱] فرهاد اکبر معتقد به دیدگاه امت گرایانه نسبت رخدادها در ممالک اسلامی است.[۲] او بعنوان بهترین خواننده سبک اسلامی افغانستان در جشنواره شبکه جهانی آریانا در سالهای ۲۰۱۳–۲۰۱۵ معرفی شده‌است. فرهاد اکبر در زمینهٔ موسیقی اسلامی فعالیت دارد.
وی استعدادهای خود را در زمینهٔ موسیقی پیدا کرد و به سبک متعالی آن یعنی موسیقی اسلامی پیوست.
فرهاد اکبر معتقد است که هنر (ادبیات و موسیقی) باید در خدمت موسیقی معنوی و قرآنی باشد تا انسان را به مقصود اصلی برساند و آنچه باعث آرامش روحی می‌شود قرآن و یاد خداوند است که مسلمانان از صمیم قلب آن را دوست دارند.
فرهاد اکبر خواننده افغانی الاصل و بین‌المللی جهان اسلام، آهنگ‌هایش زبان‌های زیادی را که زبان قرآن در راس آن قرار دارد به علاوه از زبان‌های انگلیسی و فارسی نیز بهره برده است. فرهاد اکبر به مضامین زیادی در موسیقی معنوی توجه دارد که برجسته‌ترین آنها ذکر و یاد خداوند متعال و درخواست بخشش و توصیف پیامبر اسلام و مضامین دینی است.

زندگی و فعالیت موسیقی
فرهاد اکبر در ۲۷ اوت ۱۹۸۶ میلادی مصادف با ۵/۶/ ۱۳۶۵ هجری شمسی در شهر هرات کشور افغانستان و در خانواده‌ای افغان متولد شد. او در ۱۳۷۵ به همراه خانواده‌اش به ایران مهاجرت کرد. فرهاد اکبر در در سن ۱۲ سالگی در دوران تحصیل در گروه سرود مدرسهٔ خود فعالیت می‌کرد، اما بنا به استعداد و علاقهٔ زیادی که به ورزش داشت بیشتر درگیر فوتبال و مسابقاتش بود، اما بعداز مدت‌ها دوباره در سن ۱۸ سالگی در زمینه موسیقی نزد استاتید افغان و ایرانی مختلفی رفت تا موسیقی را به شیوه تخصصی بیاموزد.
فرهاد اکبر هدفش از موسیقی را ایجاد اتحاد بین اقوام ساکن در سرزمین‌های اسلامی از طریق ترویج ارزش‌های اسلامی و تجلیل از فرهنگ اسلامی می‌داند.
موسیقی او غالباً دربر گیرنده ترانه‌هایی است با مضامین اسلامی و معنوی. وی همچنین از موضوعات ارزشی، اجتماعی و بشر دوستانه در موسیقی خود استفاده می‌کند.
فرهاد اکبر می‌گوید که او در سن ۲۲ سالگی از نظر روحی بیدار شده و راه اسلام را در پیش گرفته است و خودش را به عنوان خادم اسلام و مسلمانان می‌داند.
وی در سال ۲۰۱۳ در نشان دادن مظلومیت مردم جنگ زده افغانستان، ترانه «وحدت» را خواند؛ که مورد استقبال همهٔ مسلمانان فارسی زبان قرار گرفت
بعداز نشر اولین آهنگ فرهاد اکبر در سال ۲۰۱۲ که به دو زبان عربی و فارسی بود به سرعت برای خود مخاطبان زیادی جذب کرد که آهنگ‌هایش از رسانه‌های کشورهای مختلفی مثل (افغانستان، ایران، تاجیکستان، ترکیه، پاکستان، هندوستان، کردستان، مالزی، اندونزی، و اکثر کشورهای مسلمان نشین) پخش و مورد استقبال قرار گرفت.

ملیت و هویت
فرهاد اکبر خود، خود را یک «مسلمان افغانی» می‌داند.
فرهاد در افغانستان و از والدینی با اصلیت افغانستانی زاده شده است.
فرهاد اکبر معتقد به دیدگاه امت محورانه نسبت به رخدادهای جهان اسلام است.
تک آهنگ‌ها
در سال ۲۰۱۲ اولین تک ترکش را با عنوان «توبه» برای مسلمانان عرضه کرد.
فرهاد اکبر دومین تک ترک خود را در سال۲۰۱۳ با نام «آیه رحمت» منتشر کرد. ترانه «آیه رحمت» همین ترانه در جشنواره شبکه جهانی آریانا که در کشور هندوستان برگزار شد بعنوان بهترین آهنگ اسلامی سال ۲۰۱۳ از طرف داوران و مردم انتخاب شد
تک ترک سوم فرهاد اکبر به نام «یارب» در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. او در این آهنگ در وصف خداوند متعال خواند.
و در کل فرهاد اکبر تا فعلاً ۷ اثر را بصورت تک ترک منشتر کرده است
۱. توبه -۲۰۱۲
۲. آیه رحمت -۲۰۱۳
۳. وحدت -۲۰۱۳
۴. یارب -۲۰۱۴
۵. شب قدر -۲۰۱۴
۶. محمد صلی الله علیه وسلم -۲۰۱۵
۷. غفلت -۲۰۱۶

کنسرت‌ها
او تا کنون در افغانستان و ایران در مناسبت‌ها و برنامه‌های مختلفی برای مردم افغانستان و ایران اجراها و کنسرت‌هایی برگزار کرده‌است.

عنوان کنسرت‌ها:

غزنی پایتخت فرهنگ و تمدن جهان اسلام (تهران ۲۰۱۳ مصلی بزرگ تهران- نمایشگاه بین‌المللی کتاب)
اجرای رایگان و افتخاری برای دانش آموزان نخبه در افغانستان
اجرا در برنامه‌های مختلف عیدی
اجرا در همایش بین‌المللی دارالعلوم مکی زاهدان ایران

فرهاد اکبر

فرهاد اکبر